dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

 


Ciasto półkruche

 
  1. Otrzymuje się go przy użyciu mniejszej ilości tłuszczu do tej samej ilości mąki. Stosunek tłuszczu do mąki zawiera się między 12 a 35 na 100 części. Aby ciasto z taką ilością tłuszczu nie było twarde, spulchnia się je dodatkiem proszku do pieczenia albo sody oczyszczonej – (kwaśnego węglanu amonowego). Do ciast półkruchych najlepiej używać mąki luksusowej i dodać śmietany, która poprzez zawartość kwasu mlekowego usuwa specyficzny posmak nadawany ciastu przez środki spulchniające. Do ciast mogą wchodzić surowe żółtka. Wskazane jest używanie cukru-pudru.
  2. Ciasto półkruche sporządza się w następujący sposób: przesiać mąkę z dodatkiem proszku spulchniającego na stolnicę, dodać tłuszcz, posiekać go z mąką, dodać cukier i rozmącone ze śmietaną żółtka oraz dodatki aromatyczne, następnie zarobić ciasto nożem, zagnieść kilkoma ruchami dłoni, wstawić na 10 – 15 minut do lodówki. Wyroby z ciasta półkruchego formuje się tak jak wyroby z ciasta kruchego.
  1. Na posmarowane tłuszczem blachy układa się uformowane ciasto i wypieka w temperaturze 220 – 240°C. Oprócz ciast półkruchych zarabianych na stolnicy sporządza się ciasta wyrabiane w misce. Wówczas uciera się tłuszcz w misce, dodaje żółtka i śmietanę, oraz część sypkich dodatków. Gdy ciasto staje się zbyt gęste, aby go ucierać, wykłada się go na stolnicę, dodaje pozostałe składniki, po czym szybko wyrabia i wkłada do lodówki, albo do zimnego pomieszczenia.
  2. Zastosowanie – 
    jak ciasto kruche.