dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Desery mrożone (lody).

Na stronie:

 
 Masa lodowa w różnych smakach  

 
 
 Zamrażanie w maszynce  

 
 
 rożek lodów owocowych Lody owocowe. Desery mrożone (lody)  maszynka do lodów 1  maszynka do lodów 2  maszynka do lodów 3.  lody mieszane z polewą amator lodów degustacja lodów w doborowym towarzystwie
 

Lody uzyskuje się przez zamrażanie masy sporządzonej z mleka, cukru (dodatek cukru jest ściśle określony, przesłodzone lody trudno się zamrażają), jaj, owoców i różnych przypraw. Przyrządza się lody:

  Poza tym można przyrządzić lody parfé w kilku odmianach, jak parfé – kakaowe, waniliowe, kawowe, czekoladowe, orzechowe. Lody cassate, melba, pingwiny robione są w specjalnych wytwórniach lodów.

Lody owocowe.

  Podstawę tych lodów stanowią przeciery i soki z owoców o silnym aromacie (maliny, poziomki, truskawki, morele) w połączeniu z ulepem. Dla uzyskania właściwej konsystencji lodów i ich lepszego zamrożenia wskazane jest dodanie białka jaj lub roztworu żelatyny.

Lody mleczno – jajeczne.

   Przyrządzamy je z mleka, jaj i cukru.

Lody mleczno – owocowe.

  Otrzymuje się je poprzez dodanie do masy mleczno – jajecznej rozdrobnionych owoców w postaci przecieru lub w całości, jak poziomki, truskawki, maliny. Często dla uzyskania żywego koloru dodaje się barwnik spożywczy.

Lody parfé.

  Podstawę tych lodów stanowi masa mleczno – jajeczna i ubita śmietanka kremowa. Jako dodatek aromatyczny i smakowy dodaje się:

  • napar kawowy
  • kakao
  • czekoladę
  • łuskane, zrumienione, mielone orzechy
  • przecier z owoców

Przyrządzanie masy.

  Najczęściej przyrządza się lody z mleka pełnego, cukru i jaj. Mleko powinno być świeże, pasteryzowane. Dodając jaja należy sprawdzić, czy są świeże. Można używać jaj mrożonych, wówczas przed dodaniem należy je rozmrozić w temperaturze pokojowej, następnie przecedzić.

  Masę mleczno – jajeczną na lody należy zagęszczać w kąpieli wodnej (na parze). Ten sposób zapewnia powolne ścinanie się białka, a tym samym uzyskanie gładkiej masy. W czasie zagęszczania masę stale mieszać, a gdy zgęstnieje przelać do innego naczynia i mieszając ostudzić. Cukier waniliowy lub wanilię dodaje się do masy po ostudzeniu. Po ostudzeniu dodaje się również kawę w postaci mocnego naparu. Orzechy łuskane i zrumienione, zmielone fistaszki dodaje się do ubitych jaj z cukrem przed połączeniem z mlekiem.

Przygotowanie maszynki.

Maszynka tradycyjna: 

  Lód rozbić na drobne kawałki (rozbijać młotkiem, przykrywając go grubą ścierką, aby się nie rozpryskiwał). Umytą, wyparzoną puszkę wstawić do kubełka, obłożyć warstwami lodu, posypując solą i ubijając dokładnie. Do puszki na lody wstawić wiatraczek, wlać masę na lody i zamknąć puszkę. Z wierzchu przykryć lodem posypanym obficie solą. Maszynkę do lodów należy wstawić do cebrzyka lub dużej miski, gdzie zbiera się woda spływająca otworem z maszynki w czasie kręcenia lodów.

 

Maszynka nowoczesna: 

  Zamrozić w zamrażalniku wkład – miskę do lodów. Zawiera ona niezamarzający płyn o dużej pojemności cieplnej. Jest też silnik obracający mieszadłem. Nie jest potrzebny lód, sól a lody są kręcone automatycznie.

Maszynka jeszcze bardziej nowoczesna:

  Maszynka zawiera zamrażarkę sprężarkową, przygotowanie do mrożenia jest banalne - włączyć do prądu i wybrać czas zamrażania.

maszynka do lodów 1 maszynka do lodów 2 maszynka do lodów 3

Maszynka do zamrażania lodów

Zamrażanie lodów.

  1. Masę na lody zamraża się w maszynce przez wprowadzanie jej w ruch, przy równoczesnym działaniu niskiej temperatury pochodzącej z mieszaniny oziębiającej. Mieszaninę oziębiającą stanowi drobno tłuczony lód z dodatkiem soli kuchennej w tradycyjnej metodzie robienia lodów. Najlepsze rezultaty doje używanie mieszaniny oziębiającej w proporcji lodu do soli jak 6:1. Temperatura takiej mieszaniny jest niższa od temperatury topniejącego lodu, zamrażanie lodów prowadzi się w temperaturze –3,5°C.
  2. Kręcenie lodów polega na wytrącaniu się kryształków zamarzniętej wody przy jednoczesnym napowietrzaniu tej masy. Im więcej powietrza „wbijemy” do masy lodowej, tym mniejsze kryształki powstaną. Zamarzanie masy rozpoczyna się w temperaturze zależnej od ilości cukru w tej masie i od zawartości innych składników. Im bardziej słodka jest ta masa tym niższej temperatury potrzeba dla jej zamrożenia. Na wielkość kryształków w lodach mlecznych duży wpływ ma zawartość tłuszczu zawartym w mleku i żółtkach, oraz białko z jajek. Lody z mleka i jaj są bardziej gładkie i jednolite, niż robione na ulepie.
  3. Lody należy kręcić ruchem dość szybkim i miarowym. Gdy masa zgęstnieje wyjąć wiatraczek, masę wymieszać, dokładnie wyrównać, zamknąć szczelnie puszkę, obłożyć lodem wymieszanym z solą, zostawić w zimnym pomieszczeniu przynajmniej na 2 – 3 godziny, aby lody „dojrzały”.

Podawanie lodów.

  Lody należy podawać w specjalnych pucharkach szklanych. Osobno podaje się wafle, drobne ciastka lub biszkopty.