dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Kiszenie ogórków

Przepis na kiszenie ogórków

kiszenie ogórkówDo kiszenia najlepiej nadają się ogórki zdrowe, średniej wielkości, niezupełnie dojrzałe – zielone. Ogórki można kisić w beczkach z twardego, niesmolistego drzewa, w kamiennych garnkach i w słojach. Naczynia te przed kiszeniem muszą być dobrze umyte i wyparzone.
Ogórki starannie wymyć, osączyć (nie obcinać końców, nie nakłuwać). Układać w naczyniach, kładąc na dno, w połowie i na powierzchni ogórków przyprawy (łodygi kopru, paski korzenia chrzanu, liście dębowe, wiśniowe lub czarnej porzeczki, czosnek, gorczycę). Nie nakładać zbyt pełna ogórków. Ogórki zalać zimną solanką sporządzoną z przegotowanej wody z dodatkiem soli (biorąc na 1 l wody 5 dkg białej soli niejodowanej), tak aby były całkowicie przykryte. Na powierzchnię ogórków położyć wygotowany kawałek płótna, a następne wymyte i wyparzone denko, które obciążamy czystym, nie kruszącym się kamieniem.

 Ogórki kiszone

Tak wyglądają ukiszone ogórki. W tym momencie przerywamy proces kiszenia.

 

Naczynie z ogórkami pozostawić przez 2 -3 dni w ciepłym pomieszczeniu (18 – 22°C), a potem trzymać w piwnicy (8 – 10°C). Przez cały czas przechowywania ogórki powinny być przykryte zalewą. Tworzącą się w czasie przechowywania pleśń usuwać, denko myć i wyparzać, płótno wygotowywać.

 

Ogórki kiszone mogą być przechowywane w słoikach.

Ogórki kiszone w słojach