dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

alasz

krupnik litewski

likier jajeczny, ajerkoniak

likier jajeczno-kakaowy

nalewka na świeżych owocach

orzechówka

 

peppermint

prokurator

ratafia

smorodinówka

     

Nalewki owocowe i likiery

         

Do przyrządzania nalewek używamy jedynie spirytusu rektyfikowanego wysokiej jakości.

     
Smak wszelkich słodkich nalewek i likierów poprawia dodatek soku cytrynowego i skórki z cytrusów, a do aromatyzowania nalewek owocowych używamy najczęściej wanilii, gałki muszkatołowej, kardamonu, goździków, ziela angielskiego i korzenia arcydzięgla.
Miód dodaje domowym nalewką specyficzny, szlachetny smak aromat. Cukier do słodzenia nalewki czy likieru dodajemy najczęściej w postaci roztworu, więc powinniśmy go rozpuścić w źródlanej wodzie.
Większość nalewek klarujemy w sposób naturalny w czasie ich dojrzewania, wytrącony osad usuwamy częściowo poprzez dekantację (zlanie z wierzchu) klarownej nalewki, albo przez rurkę a osad przecedzić przez lejek wyłożony kilkakrotnie złożoną gazą opatrunkową.
 
Aby alkohol nie parował podczas filtrowania należy przykrywać lejek spodeczkiem, albo plastikową pokrywką. Nalewki na owocach z zawartością pektyn (gruszki, jabłka) oraz doprawiane miodem klarują się dłużej i czasami musimy przefiltrować całą objętość płynu. Nalewki z dodatkiem mleka często wytrącają żelowaty osad „serka”, który trudno się filtruje, bo zatyka pory tkaniny filtrującej. Należy więc najpierw zlać przy pomocy wężyka zlać klarowny płyn znad osadu, osad przefiltrować przez lejek wyłożony podwójnie złożonym ręcznikiem papierowym.
Nalewki przechowujemy w butelkach z ciemnego szkła, bo często zmieniają one barwę pod wpływem światła. Jeżeli wlewamy je do jasnych butelek, to powinniśmy trzymać je w ciemnym pomieszczeniu.
Miód, który czasami powinien być zrumieniony, wymaga naczynia emaliowanego albo ze stali nierdzewnej, nie korzystamy z naczyń aluminiowych.