dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Ogórki

 

 

Z ogórków przygotowuje się mnóstwo przeróżnych przetworów. Najbardziej popularne jest jednak kiszenie. Można to robić w beczkach, słoikach, ceramicznych i glinianych naczyniach a nawet w workach foliowych.

Ponadto można przyrządzać ogórki konserwowe, różne sałatki i mizerie. Z dojrzałych, żółtych ogórków sporządza się pikle i tzw. poznańskie płaty.

Ogórki można kisić do szybkiego spożycia i do długiego przechowywania. Przeznacza się do tego różne odmiany, nie szklarniowe, gdyż te są mocno nawożone i nie pozwalają się długo przechowywać. Rozmiar ogórków powinie być mniejszy niż 8—12 cm. Tylko odmiany Delikates mogą być wyjątkowo długie, bo nawet do 18 cm. Z maleńkich ogórków przyrządzimy ostre korniszony.  Powinny być niedojrzałe, zielone, twarde, jędrne, zdrowe, proste i foremne, nie uszkodzone o słabo rozwiniętej komorze nasiennej. Najlepsze są ogórki z „własnego ogródka”, czy też z działki. Można je dobierać wielkością i grubością, grupując w każdym słoju lub naczyniu.

 

Zbiera się je najlepiej rano, kiedy rosa już obeschnie. Pierwsze zbiory przeznaczamy na bieżące potrzeby, do przerobu i dłuższego przechowywania najlepiej przeznaczyć plony sierpniowe i późniejsze. Najlepiej przerabiać je niezwłocznie po zbiorze. Im dłużej leżą i czekają, tym więcej na ich powierzchni będzie bakterii i drobnoustrojów, tym więcej stracą cukrów, tym bardzie stracą na barwie, jędrności i smaku.

ogórki kiszone

Zebrane ogórki najpierw sortujemy, potem moczymy w wodzie, aby usunąć ewentualną goryczkę, myjemy je starannie, nawet używając miękkiej szczoteczki, potem płuczemy i odsączamy z wody. Naturalnie, usuwamy ogonki ale nie obcinamy końców. Wprawdzie przyspiesza to kiszenie, ale i bez tego można je szybko zakisić