dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Pączki faworki (chrust)

Jak zrobić dobre ciasto na pączki i na faworki

   Pączki przyrządza się z ciasta drożdżowego lekkiego i dobrze spulchnionego. Skład ciasta na pączki prawie nie różni się od składu typowego ciasta drożdżowego. Dodatkowym składnikiem często jest niewielka ilość alkoholu, octu lub kwasku cytrynowego, które powodują ścinanie białka z jaj i z mąki, chroniąc przez to pączki przed nadmiernym wchłanianiem tłuszczu. Jakość ciasta na pączki w znacznym stopniu zależy od ilości dodawanych żółtek oraz od rodzaju użytej mąki. Najlepiej dodawać mąkę z dużą ilością glutenu typu 500 – 550 (krupczatka). Ogranicza się dodatek tłuszczu i cukru.
Z wyrośniętego ciasta formuje się różnymi sposobami kule, nadziewa się je marmoladą, powidłami lub konfiturami, a następnie smaży się z obu stron w dużej ilości tłuszczu w temperaturze 150-190°C. Po osączeniu z tłuszczu pączki posypuje się cukrem pudrem lub lukruje.
pączki faworki
Najbardziej znane ciasta smażone to pączki i faworki. Najczęściej sporządza się je w okresie karnawałowym, szczególnym powodzeniem cieszą się w ostatnim dniu karnawału, w tzw. „ tłusty czwartek”.
   Faworki (chrust). W skład ciasta na faworki wchodzą: mąka, żółtka, całe jaja, masło, spirytus lub ocet.
Faworki są delikatne i kruche, głównie dzięki dużej zawartości żółtek.
Wszystkie składniki ciasta dokładnie miesza się ze sobą i wyrabia do uzyskania konsystencji ciasta pierogowego. Następnie ciasto wybija się wałkiem do czasu, aż po przekrojeniu widać w nim pęcherzyki powietrza. Napowietrzone ciasto schładza się w lodówce, późnie wałkuje jak najcieniej, kroi w ukośne paski, przez nacięcie w środku przekłada się jeden koniec ciasta. Faworki smaży się w rozgrzanym tłuszczu z obu stron, po usmażeniu osącza z tłuszczu i posypuje cukrem pudrem zmieszanym z cukrem wanilinowym.

  Co robić, aby pączki i faworki nie nasiąkały tłuszczem i nie przypalały się podczas smażenia:

  • dodać do ciasta spirytus, ocet lub kwasek cytrynowy, zapobiegający wchłanianiu tłuszczu;
  • ograniczyć dodatek cukru, który powoduje przypalanie się pączków i faworków;
  • smażyć ciasto w płaskich rondlach pod przykryciem, w dużej ilości nagrzanego tłuszczu, aby wyroby mogły swobodnie pływać;
  • do smażenia należy używać wyłącznie tłuszczów rozkładających się w wyższej temperaturze, a więc smalcu lub oleju (najlepiej słonecznikowego);
  • ważna jest temperatura tłuszczu, zbyt niska powoduje nasiąkanie ciasta tłuszczem, zbyt wysoka – przypalanie;
  • w czasie smażenia wrzucać co pewien czas kawałek surowego ziemniaka, co zapewnia obniżanie temperatury i zapobiega przypalaniu ciasta.;
  • po usmażeniu pączki i faworki szybko osączyć, układając je ma ręczniku papierowym, następnie polukrować lub posypać cukrem—pudrem.