dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

 

Pieczeń wołowa zakrawana z chrzanem

 
składniki:
60 dkg wołowiny bez kości (zrazowa, krzyżowa, łopatka)
6 dkg tłuszczu
5 dkg cebuli
3 dkg mąki
sól
nadzienie:
10 – 15 dkg chrzanu
1 jajo
2 – 3 łyżki śmietany
sól, cukier
4 dkg tartej bułki
 
 
Mięso opłukać, mocno pobić, oprószyć solą, mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu ze wszystkich stron. Przełożyć do rondla, dodać obraną, pokrojoną w talarki, lekko zrumienioną na pozostałym tłuszczu cebulę, wlać tłuszcz ze smażenia, ⅛ l wody, powoli dusić do miękkości.

Przyrządzić nadzienie: chrzan umyć, oczyścić, opłukać, zetrzec na tarce o drobnych otworach, dodać tartą bułkę, jajo, śmietanę, sól, cukier do smaku, wymieszać na jednolitą masę. Nadzienie powinno być gęste.

Miękką pieczeń wyjąć, pokroić na desce nieco skośnie w poprzek włókien na bardzo cienkie i szerokie plastry, z których co drugi pozostawić niezupełnie dokrajany.

 Nadzienie nakładać pomiędzy niedokrojone plastry pieczeni, które następnie docisnąć, łącząc dwa plastry mięsa z nadzieniem w jedną porcję. Pieczeń włożyć w kolejności krojenia z powrotem do rondla z sosem, w którym się dusiła. Dusić jeszcze przez 10 minut. Przed wydaniem oprószyć sos mąką i zagotować. Mięso ułożyć ostrożnie na podłużnym półmisku i oblać sosem. Podawać z ziemniakami pod dowolną postacią, z zasmażanymi buraczkami lub inną gotowaną jarzyną, albo z surówką z warzyw.