dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Potrawy półmięsne

             
Sposób przyrządzania, uwagi ogólne
     
     
     
                 

Potrawy półmięsne sporządza się z jarzyn, ciasta lub kaszy z dodatkiem niedużej ilości mięsa. Poza tym w skład tych potraw wchodzą przyprawy, jak smażona cebula, grzyby, sól, pieprz, majeranek, gałka muszkatołowa.

Do potraw półmięsnych można używać gorszych gatunków mięsa lub podrobów. Składniki tańsze, jak kasza, warzywa i ciasto w połączeniu z małymi ilościami mięsa dają potrawę smaczną, o dużej wartości odżywczej, której koszt jest znacznie niższy od kosztu potrawy mięsnej.

  Zastaw produktów w tych potrawach może być bardzo urozmaicony, a do ich przyrządzania dają się zastosować prawie wszystkie sposoby obróbki cieplnej, co pozwala na uniknięcie monotonii żywienia.

 


 


Potrawy półmięsne można podzielić na następujące grupy:

  1. mięso duszone w jarzynach,
  2. jarzyny nadziewane,
  3. potrawy z ciasta i mięsa,
  4. kasze wypiekane z mięsem i podrobami,
  5. kotlety z mięsa i z warzyw,
  6. kotlety z mięsa i kaszy.
 

Najmniej pracochłonne są mięsa duszone w jarzynach. Mięso należy dusić pod przykryciem do miękkości – pod koniec dodając warzywa. Potrawy te podajemy z ziemniakami i sezonowymi surówkami.

 


 


Podstawowym składnikiem potraw drugiej grupy są warzywa, które nadziewa się w stanie surowym lub obgotowane. Nadzienie sporządza się z mięsa gotowanego lub surowego, mielonego i dodaje się zależnie od przepisu kaszę lub namoczoną bułkę. Nadziane warzywa dusi się lub zapieka.

 

Knedle, pierogi i naleśniki przyrządza się z nadzieniem z mięsa. Wyroby z ciasta kluskowego, jak łazanki, makaron, kluski, po ugotowaniu łączy się z mielonym mięsem lub wędliną i przyprawami przez wymieszanie lub też przekłada się warstwami, a następnie zapieka w piekarniku. Podaje się z sosami i surówkami.

 


 


Kasze ugotowane na sypko miesza się z wędlinami, podrobami, mięsem mielonym, gotowanym lub duszonym z dodatkiem przypraw i tłuszczu i zapieka się. Czas zapiekania jest krótki, gdyż produkty podstawowe były poprzednio ugotowane. Technika wykonania tych potraw jest szybka.

 w górę strony

Bardziej pracochłonne są kotlety z masy mięsno-jarzynowej lub z kaszy i mięs mielonych. Mięso surowe można mieszać z gotowanymi warzywami lub ugotowana kaszą i dodatkiem jaj. Z masy tej formuje się kotlety, otaczając w tartej bułce i smaży. Jako dodatki do kotletów półmięsnych podawane są ziemniaki, surówki i sosy.