dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Przekąski zimne - kanapki

         

 

     
 Pasty do kanapek 

 

Kanapki


   Między rzędami zostawia się miejsce na dekoracyjne przybranie. Półmiski i tace z kanapkami przybiera się listkami sałaty, gałązkami zielonej pietruszki, pomidorami, rzodkiewka itp. a kanapki z kawiorem, sardynkami, rybami wędzonymi ozdabiać cząstkami cytryny.

   Kanapki przygotować bezpośrednio przed podaniem. Aby zapobiec wysychaniu należy je przykryć przed podaniem zwilżona serwetką, muślinem lub cienkim pergaminem.

   Konieczność szybkiego przygotowania wymaga odpowiedniej organizacji pracy. Kolejność czynności przygotowawczych zależy od rodzaju kanapek i doboru produktów, które będą składnikami kanapek. Czynności wstępne obejmują: wymoczenie, oczys zczenie odfiletowanie śledzi, ugotowanie, obranie i podzielenia na cząstki jaj, przyrządzenie past, otworzenie puszek z konserwami, zmiękczenie masła do smarowania pieczywa (przez roztarcie), pokrajanie wędlin, Przyrządzenie majonezu, pokrajanie pieczywa i różnych warzyw (ogórki, strąki papryki, pomidory i rzodkiewkę kroi się na plasterki, sałatę opłukaną, osaczona z wody dzieli się na małe listki lub kroi w paski).

   Podano przykładowe przepisy na kilka rodzajów kanapek. Składniki tych kanapek mogą być zastąpione innymi, zależnie od pory roku.
 
 Kanapki 

  Propozycje: Pasty do kanapek, do chleba  

 

   Do przygotowania kanapek używa się różnego rodzaju pieczywa pokrojonego w cienkie kromki, które smaruje się masłem, pastami lub gęstym sosem majonezowym. Kanapki można obłożyć ozdobnie wędliną, rybą lub innymi produktami dobieranymi zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu zewnętrznego. Kanapki podaje się w jednym lub w kilku rodzajach rodzajach i odmianach. Mogą one stanowić samodzielną przekąskę, zwłaszcza na skromniejszych przyjęciach, lub wchodzić w skład różnorodnych przekąsek podawanych przed obiadem lub kolacją. Do przyrządzania kanapek stosuje się na ogół długie bułki pszenne albo chleb pytlowy lub razowy wypiekany w formach. Pieczywo nie powinno być zbyt świeże, aby się nie kruszyło i pozwalało się dobrze kroić. Wyjątkiem jest pumpernikiel, który powinien być świeży. 

   Kanapki przygotowywane na grzankach, tostach powinny być przygotowywane na specjalnym pieczywie tostowym, świeżym, bo dodatkowo wysycha w czasie opiekania.

   „Torty kanapkowe” podaje się jak torty cukiernicze, tj. na szklanych lub porcelanowych tackach względnie półmiskach. Inne rodzaje kanapek najlepiej podawać na szklanych, metalowych lub drewnianych tackach prostokątnych przykrytych białą serwetką, albo na płaskich półmiskach porcelanowych. Poszczególne rodzaje kanapek można podawać oddzielnie, ale można je również układać tylko w jednej warstwie, opierając je o siebie wzdłuż rzędów, przy czym trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie, aby nie uszkodzić ozdobnej dekoracji.